• 02165453000نسخه چاپي ارسال به دوست
مزاج خود را تشخیص دهید

 

هوالشافی

 

بلغم:

هیکل بلغمی‌ها معمولاً درشت است و افرادی چاق هستند و بدن پر چربی دارند. پوست سفید رنگ دارند و در لمس، پوست بدنشان سرد و مرطوب و نرم است. موهای کم پشت دارند. دهانشان مرطوب است. تشنه نمی‌شوند. خواب آن‌ها سنگین و زیاد است. احساس کسلی و بیحالی دارند. تمایل به خوردن شیرینی و ادویه جات و گرمی جات دارند. در فصل زمستان خیلی اذیت می‌شوند. با خوردن سردی‌ها دچار مشکل می‌شوند. نبض ضعیف دارند. کم انرژی و کم جنب و جوش هستند و در کارها کند هستند. خیلی دیر عصبانی می‌شوند. فراموش کار و کند ذهن هستند.

علائم غلبه خلط بلغم:

سفیدی رنگ پوست

نرمی و سردی پوست

کندی حواس

زیادشدن خواب

مدفوع بدبو

فراموشی و کند فهمی

ترشحات پشت حلق و بلغمی و سرفه زیاد

ضعف هضم و آروغ ترش زدن

افزایش آب دهان

افزایش اشتها

تجمع چربی شکمی

عدم تشنگی

ادرار سفیدرنگ

احساس کسلی و بی حالی

دم:

این افراد هیکل درشت و بدنی عضلانی دارند و لاغر نیستند. پوستی سرخ و سفید رنگ دارند. موهای پر پشت دارند، نبض پر و قوی دارند. خوب می‌خوابند و تحمل بی خوابی را نیز دارند. پوست اینها گرم و مرطوب و نرم است. نه گرمایی هستند و نه سرمایی، اما به نسبت تحمل سرما برایشان راحت‌تر است. میل به شیرینی و ترشی دارند. همه نوع غذا را می‌توانند بخورند. هوش و حافظه بالایی دارند. سریع و پر انرژی هستند. میل و توان جنسی بالایی دارند استعداد ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی و فشار خون بالا دارند. عروق روی دست‌ها برجسته است نبض آنان پر و قوی است.

علایم غلبه خلط دم:

پری رگها و پری نبض

سر درد و احساس سنگینی سر

سرخی چشم‌ها در صورت و بدن

ایجاد دمل و جوش و بثورات پوستی و خارش (بیشتر در تنه و کتف)

زیاد شدن خواب

احساس کسالت و خمیازه

احساس مزه شیرین در دهان

 خون ریزی لثه و بینی 

خارش محل حجامت و فصد قبلی

افزایش فشار خون

سودا:

اغلب افرادی هستند لاغر با استخوانهای نازک و کشیده. پوست سوداوی ها خشک و رنگ آن از حالت سفید تا سبزه و تیره متغیر است. موی بدن سوداوئی ها کم است و موی سرشان به علت سردی و خشکی زودتر دچار سفیدی یا حالت گندمگون می‌شود. نبض آن‌ها تقریباً کند اما سفت و باریک است. در لمس بدنشان سرد و خشک و پوستشان سفت است. بینی آنان خشک است. خواب کم دارند. تحمل هوای سرد را ندارند و در هوای گرم و فصل بهار راحت‌ترند. در فصل پاییز خیلی اذیت می‌شوند. تمایل به خوردن شیرینی و گرمی‌ها دارد. این‌ها افراد دقیق و منظم، دور اندیش و محاسبه گر هستند و محتاط می‌باشند.

علائم غلبه خلط سودا:

لاغری وخشکی وسفتی پوست

دو نیم شدن انتهای موهای سر (موخوره)

سوزش سر دل

اشتهای کاذب (گرسنگی زودرس)

سیاه وتیره شدن رنگ پوست بخصوص تیرگی زیر چشم

فکر وخیال زیاد (وسواس)

خواب سبک و پریدن مکرر از خواب

اضطراب و تشویش خاطر (افسردگی)

سیری زود رس

صفرا:

این افراد لاغر اندام هستند اما مفاصل و استخوان بندی درشت و برجسته دارند. پوست گرم و خشکی دارند. رنگ پوست و سفیدی چشم آنها کمی به زردی می زند. موهای پر پشت و سیاه و گاهی مجعد دارند و به علت حرارت و خشکی زیاد بیشتر مستعد تاسی سرند. خشکی دهان و عطش فراوان دارند. خیلی گرمایی هستند و در تابستان اذیت می‌شوند. استعداد این را دارند که با خوردن خوراکیهای خیلی گرم دچار خارش و کهیر شوند. افراد باهوش و زیرک هستند و هم چنین پر حرف. در کارها چالاک و سریع هستند. افراد دقیق، منظم و تیز بین هستند. میل بالای جنسی و توان جنسی متغیر دارند. روابط اجتماعی آن‌ها قوی است. عجول و بی قرارند.

علائم  غلبه خلط صفرا:

زردی رنگ چشم و پوست

 خشکی دهان و بینی

عطش زیاد

 جوش و آکنه در سر وصورت

 خشکی پوست و اگزما

تلخی دهان

کاهش اشتها به غذا

احساس گز گز و سوزن سوزن شدن بدن

نبض سریع

احساس تهوع

 

تصحیح و خلاصه سازی توسط دکتر حسن اکبری 

برگرفته از وب سایت http://ravazadeh.com/fa 


لیست اخبار >>