• 02165453000نسخه چاپي ارسال به دوست
انواع حبوبات و غلات و مزاج آنها

 

هوالشافی

 

حبوبات و غلات در حقیقت غذای اصلی انسان است که خداوند می‌فرماید:

سورۀ عبس آیات 24 تا 32: فَلْيَنظُرِ الْإِنسَانُ إِلَى طَعَامِهِ ﴿24﴾ أَنَّا صَبَبْنَا الْمَاء صَبًّا ﴿25﴾ثُمَّ شَقَقْنَا الْأَرْضَ شَقًّا ﴿26﴾ فَأَنبَتْنَا فی‌ها حَبًّا ﴿27﴾ وَعِنَبًا وَقَضْبًا ﴿28﴾ وَزَيْتُونًا وَنَخْلًا ﴿29﴾ وَحَدَائِقَ غُلْبًا ﴿30﴾ وَفَاكِهَةً وَأَبًّا ﴿31﴾ مَّتَاعًا لَّكُمْ وَلِأَنْعَامِكُمْ ﴿32﴾

پس انسان بايد به خوراك خود بنگرد (24) كه ما آب را به صورت بارشى فرو ريختيم (25) آنگاه زمين را با شكافتنى لازم شكافتيم (26) پس در آن دانه رويانيديم (27) و انگور و سبزى (28) و زيتون و درخت‏خرما (29) و باغهاى انبوه (30) و ميوه و چراگاه (31) تا وسيله استفاده شما و حیواناتتان باشد (32)

با استفاده صحیح (با توجه به طبع) از حبوبات و غلات، نیازمندی‌های بدن انسان مرتفع می‌گردد. حبوبات و غلات دارای مواد ضد سرطان هستند. سیستم ایمنی بدن را با استفاده از این مواد می‌توان تقویت کرد و از این طریق بر بیماری‌ها غلبه نمود و آنها را از بین برد.

پروتئین‌های موجود در این مواد بهترین و بی ضررترین پروتئین‌های گیاهی هستند که ارزش غذایی فوق العاده زیادی دارند و انرژی قابل ملاحظه‌ای را ایجاد می‌کند.

توجه: بهترین روش طبخ حبوبات استفاده از آرام پز و یا طبخ با شعله و حرارت کم است. سعی کنید حتی الامکان از زودپز برای طبخ حبوبات استفاده نکنید. صحیح‌ترین روش استفاده از حبوبات ترکیب آنها با یکدیگر به نسبت درست است که در واقع، استفاده از مجموع آنهاست. یک نمونه از این ترکیب، پختن آش جوی مخصوص همراه پونه کوهی و پیاز و کشک و گردو است.

آش جو مخصوص:

مواد لازم:

 

طرز تهیه: بهتر است حبوبات را قبلاً خیس کرده و سپس آنرا در مخلوط کن ریخته و همراه با یک قاشق پونه مخلوط کنید. سعی کنید از این غذا هفته‌ای یک بار میل کنید. از حرارت دادن روغن زیتون اجتناب کنید و به هنگام میل کردن غذا مقداری از آن را به ظرف غذای خود اضافه کنید.

حبوبات وغلات و مزاج آنها

چاودار ........ معتدل

لوبیا سبز ........ گرم و تر

لوبیا سفید ........ کمی گرم و تر

لوبیا قرمز ........ گرم و تر

لوبیا چشم بلبلی ........ کمی گرم و تر

لوبیا چیتی ........ گرم و تر

ماش ........ سرد و خشک

برنج ........ سرد و تر

لپه ........ گرم و خشک

نخود سیاه ........ گرم و خشک

نخود فرنگی ........ سرد و تر

نخود سفید ........ گرم و خشک

باقالا ........ سرد و تر

گندم ........ گرم و تر

سنگک ........ کمی گرم و خشک

دال عدس ........ گرم و خشک

منبع: برگرفته از کتاب " مجموعه کامل دائرة المعارف تغذیه" از آقای داریوش صالحی


لیست اخبار >>